niedziela, 22 czerwca 2014

Dach Płaski z Attykami-Jak wykonać spadki?

Attyka w dzisiejszym budownictwie, to nic innego jak murek wybudowany na ostatniej kondygnacji,po całym obwodzie budynku.Co zrobić i jak wykonać dach, gdy powierzchnia jest płaska i nie ma spadków?W tym przypadku zastosujemy tak zwane spadki styropianowe.Mają one dwie zalety.Pierwsza - odpowiedni spad ,druga- Termoizolacja dachu.Pierwszym etapem będzie wykonanie dokładnych pomiarów na budowie.Wykonujemy pomiar wysokości attyki,pomiar długości boków dachu.Robimy rysunek wraz z pomiarami .Musimy na rysunku uwzględnić i skoordynować z projektem budowlanym,miejsca odprowadzania wody-rynny,uwzględnić kominy i wentylacje.Tak przygotowany rysunek wraz ze skanem projektu budowlanego wysyłamy do firmy ,która nam takie spadki na podstawie naszych danych wykona.W moim przypadku była to firma SWISSPOR, która bardzo rzetelnie to zrobiła.Firma dysponuje odpowiednim programem komputerowym,który przeliczy nam nasze spadki i grubości styropianu.


Tak wygląda opracowany plan spadków w przypadku naszego dachu.Każdy z elementów został ponumerowany co pozwoli i ułatwi nam przy rozmieszczeniu ich na budowie.Drugi rysunek podaje nam grubości poszczególnych elementów.Według tak przygotowanego projektu,wykonane są nasze spadki.Gdy mamy już wykonane spadki ,przystępujemy na następnych czynności.

W przypadku gdy jest to świeży strop,oczywiście sezonowany,to znaczy deka osiągnęła już odpowiedni czas po związaniu,a jest to min 28 dni od czasu wylania deki,przystępujemy do jej zagruntowania.Całą powierzchnię należy zagruntować środkiem gruntującym.W tym przypadku jest to środek firmy ICOPAL.


Icopal Simplast Primer Szybki Grunt SBS. Środki firmy Icopal są zupełnie bezpieczne i przyjazne dla środowiska,mieszalne i zmywalne wodą.Za pomocą wałka lub pędzla nanosimy warstwę gruntu na całą powierzchnię.

Starannie też gruntujemy attyki,czyli boczne ściany naszego dachu.Po zagruntowaniu ,przed przystąpieniem do dalszych prac ,musimy odczekać aby grunt dobrze wchłonął w beton.
Po tak przygotowanym podłożu ,przystępujemy do układania spadków,według planu,który przygotowała nam firma Swisspor.Każdy element ma swoje miejsce i musi być dokładnie dopasowany,tak jak puzle,tworząc nasz dach z odpowiednimi spadkami.W odpowiednich miejscach powstają przełamania a wygląda to tak.


W przypadku attyk,musimy pamiętać aby i one zostały zaizolowane termicznie.Bloki styropianowe na płaskiej powierzchni,przyklejamy do podłoża za pomocą kleju bitumicznego lub kleju w postaci pianki.Po ułożeniu całej płaskiej powierzchni dachu,naszych spadków przystępujemy do wygrzania dwóch warstw papy.Papę mocujemy termicznie ,za pomocą palnika .Należy zwracać uwagę przy przyklejaniu papy,aby nie przegrzać spodniej warstwy,gdyż zbyt duży płomień , może uszkodzić styropian.Attykę dodatkowo mocujemy mechanicznie,za pomocą kołków do styropapy lub styropianu.W kilku miejscach montujemy kominki wentylacyjne.

Szczególną uwagę należ zwrócić przy obróbkach kominów i kominków wentylacyjnych.To są miejsca najczęściej narażone na przeciekanie wody.