Przed przystąpieniem do wykonania izolacji dachu skośnego,musimy wiedzieć jaką membranę dachową czyli folię paroprzepuszczalną mamy założoną na naszym dachu.Czy jest to folia wysokoparoprzepuszczalna czy zwykła.Dlaczego jest to istotne? Dlatego że w przypadku membrany wysokoparoprzepuszczalnej wełna mineralna może mieć bezpośredni kontakt z folią a w przypadku zwykłej musi być zastosowana szczelina pomiędzy folią a wełną. Mimo wszystko jestem zwolennikiem stosowania w obu przypadkach szczeliny powietrznej ,pomiędzy tymi dwoma materiałami.
O grubości wełny mineralnej lub szklanej,decydują grubości krokwi,jakie mamy na naszej więźbie dachowej.I w przypadku krokwi 15 cm stosujemy wełnę mineralną o grubości 12 cm .Wszystko po to aby zachować szczelinę pomiędzy wełna a membraną.Co nie oznacza że 12 cm to cała grubość izolacji dachu.Stosujemy dwie warstwy wełny.Pierwsza warstwa wkładana jest pomiędzy krokwie.Szerokości docinamy z długości.Jeżeli rozstaw krokwi wynosi 60 cm,to szerokość odcinków musi być o 2 cm szersza.Tak docięte odcinki wełny, wkładamy od dołu,czyli od murłaty pomiędzy krokwie ,jednocześnie używając sznurka,sznurujemy między krokwiami,która zabezpiecza wełnę przed wypadaniem.
Wełna nie może być zawilgocona,a w trakcie układania miedzy krokwiami,musi zachowywać swoją grubość.Nie może być w żaden sposób upychana.Tylko w takim stanie zachowuje swoje parametry izolacyjne.
Po ułożeniu pierwszej warstwy pomiędzy krokwiami i dokładnemu zasznurowaniu,przygotowujemy ruszt pod montaż płyt kartonowo- gipsowych,który jednocześnie jest naszym stelażem dla drugiej warstwy wełny.Druga warstwa wełny zakładana jest jak najdłuższymi odcinkami prostopadle do krokwi. .Gwarantuje nam to dokładne pozamykanie mostków termicznych.Stelaż musimy opuścić o grubość drugiej warstwy plus 1 cm.Czyli jeżeli druga warstwa ma mieć 15 cm to o 16 cm.Daje nam to swobodne możliwości ułożenia drugiej warstwy wełny.
Aby prawidłowo wykonać stelaż pod KG musimy dokładnie pomierzyć pomieszczenie.Do wykonania takiej konstrukcji potrzebujemy Profil UD 30,CD 60,Uchwyty grzybkowe mocowane do krokwi.Są wygodniejsze niż uchwyty typu S.W przypadku poddaszy mocujemy te uchwyty na krokwi co 40 cm.Gdy mamy powierzchnie poziome sufitu do dość dużego opuszczenia,będziemy potrzebowali wieszaków obrotowych.wszystko zależy od tego ile mamy miejsca do opuszczenia.Ale o podwieszaniu sufitów w innym artykule.Tu przygotowujemy stelaż pod założenie drugiej warstwy wełny.Uchwyty mocujemy co 40 cm na krokwi do których zakładamy profil CD 60,który jest jednocześnie oparciem pod wełnę jak również konstrukcją pod KG.Jak wcześniej pisałem opuszczamy stelaż o żądaną grubość wełny.Za pomocą łaty 3 metrowej ustalamy prawidłowe lico profili i odpowiednio ustawiamy uchwyty poddaszowe (grzybkowe)za pomocą dokręcenia dwoma wkrętami do krokwi.Powierzchnie sufitu dobrze należy wypoziomować.Należy zwrócić uwagę aby obie strony sufitu miały identyczne wymiary.
Profil UD30 Wieszak Obrotowy Wieszak Poddaszowy Profil CD 60
Profile CD 60 rozstawiamy na krokwiach co 40 cm,zastosowanie odstępów 40 centymetrowych zmniejsza ryzyko pęknięć płyty KG.W tak przygotowany ruszt wkładamy drugą warstwę wełny mineralnej.
Następnie po starannym ułożeniu drugiej warstwy wełny,przystępujemy do mocowania foli paroizolacyjnej.
Folię paroizolacyjna mocujemy do stelaża za pomocą taśmy dwustronnej.Musimy zwrócić uwagę aby profile były odtłuszczone,czyste gdyż w przeciwnym przypadku utrudni nam to mocowanie taśmy dwustronnej.Po założeniu taśmy dwustronnej,mocujemy folie paroizolacyjną. Na tak wykonaną izolację i stelaż mocujemy płyty KG za pomocą wkrętów. Folię Paroizolacyjną łączymy ze sobą za pomocą taśmy.
Wszystko bardzo fajnie przedstawione, rzeczowo i czytelnie nawet dla laika. Takie wpisy bardzo cenię:)
OdpowiedzUsuńbardzo dziękuję
OdpowiedzUsuńbardzo dziękuję
OdpowiedzUsuńBardzo przydatne porady i wskazówki. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńSuper artykuł. Wszystko dokładnie wytłumaczone
OdpowiedzUsuńekologiczne kotły c.o https://kotlyleszka.pl/
Świetnie się czyta twoje wpisy
OdpowiedzUsuńBardzo fajnie opisany temat
OdpowiedzUsuńDrabiny nigdy nie należy używać jako zamiennika rusztowania lub drabiny przedłużanej.
OdpowiedzUsuńFajnie zrobione, widać porządnie.
OdpowiedzUsuńBardzo wartościowy artykuł
OdpowiedzUsuńTO będzie ciepłe poddasze
OdpowiedzUsuńlubie spać na poddaszu
OdpowiedzUsuńFajne poddasze!
OdpowiedzUsuńwłaśnie tego szukałem
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis
OdpowiedzUsuńJeśli chodzi o izolację to okna również odgrywają w tym procesie ważną rolę.
OdpowiedzUsuńBardzo przydatny artykuł
OdpowiedzUsuńfachowy blog
OdpowiedzUsuńdziała
OdpowiedzUsuńWpis zawiera ciekawe informacje.
OdpowiedzUsuńZ pewnością skorzystam z tych przydatnych informacji.
OdpowiedzUsuńSuper wpis
OdpowiedzUsuńUwielbiam takie wpisy i pogłębianie dzięki nim swojej wiedzy.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawie
OdpowiedzUsuńWpis zawiera bardzo ciekawe informacje
OdpowiedzUsuńWarto jest zapoznać się z tak ciekawymi informacjami.
OdpowiedzUsuńA jakie okna polecacie już po ociepleniu całego domu? Czy okna drewniane <a href="https://domowniczy.pl/czy-okna-drewniane-to-dobry-wybor-w-kontekscie-wymaganej-izolacyjnosci-cieplnej-budynku/</a> się sprawdzą czy raczej ich unikać?
OdpowiedzUsuńPodoba mi się ten wpis
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis
OdpowiedzUsuńTen wpis jest bardzo ciekawy
OdpowiedzUsuńPodoba mi się ten wpis
OdpowiedzUsuńInteresujący wpis
OdpowiedzUsuńBardzo interesujący wpis
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis
OdpowiedzUsuńInteresujący wpis
OdpowiedzUsuńWartościowe informacje
OdpowiedzUsuńFascynujący wpis. Podoba mi się.
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis
OdpowiedzUsuńBardzo lubię tak interesujące wpisy.
OdpowiedzUsuń