sobota, 9 sierpnia 2014

Elementy Dekoracyjne Na Elewacji - BONIE


W ostatnim czasie,bardzo modne stały się elementy dekoracyjne na elewacjach.Potocznie zwane boniami.Na etapie wykonawstwa, nowej elewacji,czyli kompletnego systemu termoizolacji,sprawa jest o tyle prosta ,że na wykonanej okładzinie,styropianie czy wełnie,jeszcze przed położeniem tynku,możemy wykonać wszelakie elementy ozdobne upiększające naszą elewację.Są to motywy dość pracochłonne wymagające od wykonawcy znajomości technik wykonawczych, tego typu elementów dekoracyjnych.Wyróżniamy dwa rodzaje boni.Są to elementy wypukłe, czyli nakładane na już wykonaną część termoizolacji.Drugim elementem dekoracyjnym są bonie wklęsłe,które wykonywane są za pomocą urządzenia zwanego boniarką,na etapie gdy już mamy przyklejone płyty styropianowe.


W pierwszym przypadku boni zewnętrznych lub obwolut,elementy dekoracyjne naklejane są na pierwszą warstwę styropianu,są to paski dodatkowego styropianu o grubości od 2 do 5 cm w zależności od przygotowanego projektu elewacji, lub upodobań inwestora.W szczególności są to motywy dekoracyjne okien , drzwi lub części elewacji,tworząc dodatkowy element dekoracyjny.W większości elementy te są wykonywane innym kolorem tynku albo inna strukturą.

Bonie wklęsłe wykonywane są za pomocą boniarki,czyli na płaszczyźnie już przyklejonych płyt styropianowych,wypalamy rowki o szerokości 2,3,4 cm w linii prostej poziomej lub pionowej. Tworząc elementy dekoracyjne.Tak wykonane rowki,musimy obrobić i przygotować do położenia warstwy zbrojnej,i później wyprawki w postaci tynku cienkowarstwowego. Elementy dekoracyjne tego typu są bardzo pracochłonne.Na rynku są w sprzedaży rynienki plastikowe,które możemy wkleić w miejsce wyfrezowanej elewacji,w znacznym stopniu ułatwiają wykonanie i wykończenie.

W przypadku elementów wypukłych,wszystkie części wyklejone,muszą być obrobione kątownikami,i zazbrojone siatką elewacyjną.Należy zwrócić szczególną uwagę na połączenia,aby dobrze zazbroić siatką.
Są to miejsca najbardziej narażone na pękanie.

Bonie zewnętrzne,naklejane.   Wszystkie elementy o jednakowym rozmiarze,w jednakowych odległościach oddalone od siebie.
Od strony tarasu, dwie grubości styropianu,wykończone innym kolorem tynku.  

                             Elewacja wykonana metodą boni wklęsłych,wykonanych boniarką


Elewacja z obwolutami i elementami zewnętrznymi