Elewacje

Chciałbym tu podzielić się informacjami oraz doświadczeniem z zakresu wykonania Termoizolacji budynku.

W dzisiejszych czasach dobra izolacja budynku jest bardzo ważna z uwagi na estetykę  a zwłaszcza na ekonomie budynku.Dobrze wykonana elewacja przedkłada się na mniejsze rachunki za ogrzewanie natomiast latem chroni nas przed gorącem.Na rynku mamy dostępne możliwości izolowania budynku styropianem lub wełną. Oczywiście wełna jest lepszym rozwiązaniem ale i droższym niż styropian.
Większość elewacji izolowana jest styropianem a i w moim przypadku więcej takich wykonałem.
W przypadku styropianu dobrym rozwiązaniem jest styropian na pióro wpust.Czyli podobnie jak panel podłogowy posiada pióro i wpust.


Dlaczego pióro wpust?Wiec po to aby maksymalnie pozamykać mostki termiczne.I w tym przypadku,takie mostki są zamykane.Mostki termiczne w tym przypadku to miejsca styku płaszczyzn płyt styropianowych.
W większości stosujemy zwykły styropian bez pióro wpustu.Chodzi tu głównie o cenę takiego materiału.Styropian na pióro wpust jest droższy.Na rynku mamy dostęp do przeróżnych producentów styropianu.I w tym przypadku też ceny są różne.

Jest też od niedawna styropian grafitowy.Ma lepsze parametry izolacyjne.
I tak w doborze styropianu należy zwrócić uwagę na parametr izolacyjny ,który gra tu najważniejszą rolę.Styropian grafitowy ma przeważnie współczynnik na poziomie  λ ≤ 0,031 W/(mK)Zwróćmy uwagę im ta liczba po zerach niższa,tym lepszy współczynnik przewodzenia ciepła..
Zwykłe styropiany FASADA mają współczynnik na poziomie  λ ≤ 0,044 - 0,038 W/(mK)
Następną rzeczą przy doborze styropianu jest jego grubość.Najbardziej popularna grubość przy nowych budynkach to 15 cm.Uważam że jet wystarczająco dobra.Zawsze w projekcie budowlanym jest przedstawiony system termoizolacji i grubości.
Przykładowo budynki wybudowane z Ytonga nie wymagają dodatkowej termoizolacji aczkolwiek w wielu przypadkach ,inwestor decydował się na dodatkową izolację ścian zewnętrznych.

Dobieramy Materiały Do Termoizolacji Budynku.

Jak dobrać odpowiednio materiały do wykonania prawidłowego docieplenia budynku?
Wszystko zależy od zasobności naszego portfela.Materiały powinny mieć atesty budowlane.W Polsce mamy bardzo szeroki wachlarz firm produkujących Styropian .Od tych najtańszych po tych najdroższych producentów.Będę chciał tu przedstawić materiały w szczególności te na których pracujemy lub wykonywaliśmy elewacje.

Firma AUSTROTHERM - jedna z lepszych ale i cenowo wyższa półka.
Firma TERMO ORGANIKA - jedna z lepszych ale i cenowo droższy
Firma SWISSPOR - styropian który najczęściej stosowałem na wykonywanych elewacjach.
Uważam za jakościowo bardzo dobry i cenowo też nie najgorzej.

Z tańszych materiałów 
NEOTHERM 
POLSTYR

I tutaj Polecałbym AUSTROTHERM lub SWISSPOR.

Następną rzeczą jaka należy wziąć pod uwagę to to aby elewacja była wykonywana w tak zwanym systemie.Co oznacza w systemie i co nam to daję?
A więc w systemie to znaczy, aby klej do przyklejania płyt styropianowych,grunt,siatka,klej do do zatapiania siatki,tynk pochodził od jednego producenta.
Daje nam to pełną gwarancję na cały system.W przypadku mieszanych producentów z gwarancjami może być prblem.