środa, 18 czerwca 2014

Rekuperacja czy Wentylacja Tradycyjna Grawitacyjna?

Miałem ostatnio zapytanie odnośnie wentylacji w budynku.Zdecydowanie jestem tutaj po stronie rekuperacji.
Jestem zwolennikiem nowych technologi a zastosowanie jak i działanie rekuperatora nie jest dla mnie obce.Na kilku budowach które wykonywałem ,system wywiewno -  nawiewny czyli tak zwana mechaniczna wentylacja z kontrolą przepływu powietrza do pomieszczenia , była zastosowana i sprawdza się bardzo dobrze.O co tu chodzi z tą rekuperacją? A więc przy tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej ile ciepła będzie chciało wylecieć kanałem wentylacyjnym ,tyle wyleci ,natomiast zimne powietrze ,które napływa trzeba ogrzać i już mamy prosty przykład ,jakie powstają straty w ogrzewaniu budynku.Przy zastosowaniu Rekuperatora ograniczamy straty do 30%. 
Rekuperator to dwa wentylatory – wywiewny i nawiewny – oraz wymiennik ciepła, w którym powietrze dopływające do wnętrza domu ogrzewa się od cieplejszego powietrza wywiewanego. Są w nim montowane także filtry zatrzymujące zanieczyszczenia – czystsze powietrze w domu to dodatkowa korzyść z jego zastosowania. Poza tym dzięki systemowi rekuperacji ,kontrolowana jest też wilgotność powietrza w pomieszczeniach.
Najlepiej system ten stosować w nowo budowanych budynkach,gdyż wiąże się to z zastosowaniem wielu rur a w przypadku już wykończonego domu,koszty te musiały by wzrosnąć.
Tak że uważam że wydatek na zakup rekuperatora na pewno nam się zwróci.Komfort w mieszkaniach i ciągle mamy kontrolowane świeże powietrze. 
Biorąc pod uwagę koszt wybudowania komina w nowo budowanym domu ,wcale nie jest taki tani.System Schiedla lub Presto to wydatek rzędu 2000 - 3000 tysięcy w zależności od ilości kanałów i ilości kominów w budynku.Do tego jeszcze kominki wentylacyjne ,które muszą być zastosowane przy wentylacji grawitacyjnej,nawiewniki higrosterowane, montowane w oknach też dobrze jakby były.Razem do sumy daje nam to jakąś kwotę.Oczywiście że musimy mieć komin spalinowy,ale w przypadku zastosowania Rekuperatora koszt tych kominów znacznie nam się zmniejsza.W krajach skandynawskich w 90% nowych domów instalowany jest system Rekuperacji.Na naszym rynku jest już coraz częściej stosowany ale i tak jeszcze zbyt rzadko. Większość instalatorów czy tez budowlańców z braku wiedzy na ten temat,wręcz odradza inwestorom to rozwiązanie.Nic bardziej mylnego.Projektanci też powinni na etapie tworzenia projektu,sugerować to rozwiązanie,jednak w większości przypadków projektuje się tradycyjną wentylację.