czwartek, 18 września 2014

Studnia głębinowa - Alternatywa dla budynku mieszkalnego.

  W wielu przypadkach ,gdzie nie ma możliwości podłączenia budynku do miejskiego lub gminnego wodociągu,lub koszty wykonania takiego rurociągu są dość spore,alternatywnym rozwiązaniem jest studnia.Obecnie dość popularnym i szybkim sposobem  na wykonanie takiej studni,jest studnia głębinowa wiercona.Firma która dysponuje odpowiednim sprzętem jest w stanie wykonać odwiert 30 metrów w głąb ziemi w czasie czterech godzin.Istotną rzeczą jest ,że do 30 metrów nie potrzebujemy pozwoleń na odwiert.Oczywiście zdarzają się przypadki,że po wykonaniu odwiertu nie trafiamy na warstwę wodonośną,ale w większości przypadków,każda szanująca się firma ,zwłaszcza lokalna,bazuje na mapach i zna teren oraz geologie terenu.Pozwala to szybko ocenić prawdopodobieństwo i głębokość występowania warstwy wodonośnej.

Pierwszym etapem wiercenia studni,jest odwiert i wpuszczenie rury osłonowej.W zależności od gruntu zależy długość rury osłonowej wpuszczonej w głąb ziemi,która ma za zadanie odizolowanie wód gruntowych.Rura osłonowa o średnicy 160 mm.Wraz z Firmą Wodwiert z Bielska Białej,przeprowadziliśmy taki odwiert w Jaworzu - Podbeskidzie.Firma dysponuje profesjonalnym sprzętem i profesjonalną brygadą.Wszystko odbywało się sprawnie.W  przypadku naszego odwiertu rura osłonowa miała 9 metrów a warstwa wodonośna znajdowała się już na 12 metrze.Po ukończeniu wpuszczania rury osłonowej i odcięciu wód gruntowych,zaczął się odwiert docelowy.Przy pomocy udaru pneumatycznego i specjalnego wiertła z koronką,maszyna drążyła otwór bezproblemowo pokonując następne metry.I tak na głębokości 28 metra zakończyliśmy wiercenie naszej studni.Specjalistyczny kompresor pod bardzo dużym ciśnieniem wypompowywał wodę z otworu,jednocześnie czyszcząc naszą studnie.Po takim odwiercie ,nastąpił moment na wpuszczenie rur PCV.Pierwsza rura z naciętymi paskami,tworzy tak zwany filtr.Po ukończeniu wpuszczania rur,do środka został wpuszczony żwir płukany,tworząc filtr.Wiercenie trwało 4 godziny wraz z wpuszczeniem wszystkich rur.Na tym etapie zakończyliśmy nasz odwiert.Pozostało tylko poprowadzić wodę do budynku.





                                                       














15 komentarzy:

  1. Trochę pracochłonne, mimo, że odwiert nie trwał długo. Ale też wymagające zaangażowania. Ważne, aby dawało efekty.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uważam, że dysponując włąsną działką szkoda byłoby nie posiadać na niej własnej studni. Chyba każdy chciałby posiadać własne źródło, z którego mógłby czerpać wodę. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wywiercenie studni wymaga posiadania odpowiedniej wiertnicy. Można zaopatrzyć się w nią w tym miejscu: http://staltechnika.pl/oferta/wiertnice-do-geotechniki-pod-studnie/

    OdpowiedzUsuń
  3. Super napisane. Jestem pod wielkim wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  4. Z pewnością studnia jest zawsze jakąś alternatywą i to dobrą w przypadku kiedy nie mamy możliwości podłączenia się do istniejącej instalacji. Moim zdaniem również dobrym rozwiązaniem jest posiadanie hydrofora, który się przydaje. Na tą chwilę po zimie należy go uruchomić https://www.dostudni.pl/jak-uruchomic-hydrofor-po-zimie,b62.html i trzeba zrobić to starannie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Faktycznie posiadanie własnej studni głębinowej na pewno jest ciekawym rozwiązaniem gdyż samą wodę mamy praktycznie za darmo. Ja właśnie takiej wody używam u siebie do nawadniania mojego ogrodu. Do tego posiadam jeszcze odpowiednie systemy z https://www.podlane.pl/ i co najważniejsze całość działa idealnie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Samo posiadanie studni głębinowej jak dla mnie jest czymś ważnym i również samo uzdatnienie wody. Muszę przyznać, ze u mnie hydraulik z http://hydraulicy.warszawa.pl/ wykonał wszelkie prace instalacyjne i oczywiście całość działa znakomicie.

    OdpowiedzUsuń
  8. Jak najbardziej jest to fajne rozwiązanie i muszę przyznać, że ja również z niego korzystam. Dlatego jak czytałem niedawno na stronie https://klasterbudownictwa.pl/jak-zdecydowac-ktora-pompe-zanurzeniowa-kupic/ to faktycznie wybór dobrej pompy zanurzeniowej może mieć ogromne znaczenie.

    OdpowiedzUsuń
  9. To prawda takie kwestie są całkiem ważne i ja jeszcze jestem zdania, że również istotnym jest to aby wiedzieć któremu hydraulikowi najlepiej jest zlecać dane prace. Ja od siebie zdecydowanie polecam każdemu hydraulika http://hydraulik-lodz.pl/ który moim zdaniem jest godny zaufania.

    OdpowiedzUsuń
  10. Zawsze to dodatkowe źródło wody.

    OdpowiedzUsuń
  11. Takie rozwiązania zawsze mają swoje plusy i minusy.

    OdpowiedzUsuń
  12. Takie informacje należą nie tylko do bardzo ciekawych ale i niezwykle ważnych.

    OdpowiedzUsuń