czwartek, 26 czerwca 2014

Odwodnienie Dachu Grawitacyjne Czy Podciśnieniowe

W nowoczesnym  budownictwie domów z dachami płaskimi ,mamy dwie możliwości odbierania wody     opadowej z dachów z pokryciem bitumicznym.

Pierwszy jest to system tradycyjny,grawitacyjny a drugi to system podciśnieniowy.Na czym polega odprowadzanie wody w systemie podciśnieniowym i jak to wygląda?

System podciśnieniowy jest stosowany już od 20 lat.Zaleta tego sposobu odprowadzania wody opadowej z dachu, polega na zastosowaniu jednej rury spustowej,a jej przekrój jest mniejszy niż tradycyjnej rury rynnowej.Zastosowanie odpowiednich wypustów dachowych,połączonych ze sobą poziomymi rurami,do jednej rury spustowej. Całość odbywa się poprzez zasysanie wody przez wypust dachowy i odprowadzenie jej do zbiornika,kanalizacji deszczowej lub coraz bardziej modnych i praktycznych rozsączalników. Prawidłowe działanie systemu uzyskujemy poprzez odpowiednie dobieranie średnic rur ,oraz różnić ciśnień na ich końcach.Woda jest zasysana wypełniając rury poziome.Zaletą tego systemu jest też ograniczenie ilości rur spustowych a nawet pozbycie ich się zupełnie z elewacji.Takie odprowadzanie wody musi być przewidziane na etapie projektowania dachu,gdyż wszystkie rury poziome ,prowadzone są pod sufitem w budynku.

System tradycyjny grawitacyjny,to nic innego jak odprowadzenie wody w kilku miejscach rynnami spustowymi.

System podciśnieniowy o tyle praktyczny, że z dużej powierzchni ,jednym wypustem dachowym odbieramy całą wodę z dachu.