środa, 2 lipca 2014

Hydroizolacja Fundamentów

W przypadku wznoszenia nowego budynku,podstawowym etapem budowy ,jest wykonanie hydroizolacji fundamentów budynku.Dobrze wykonana izolacja ,zabezpieczy je przed pochłanianiem wody a co za tym idzie,nasiąkanie,przenikanie wody do budynku ,powstawanie pleśni i grzybów na ścianach.W nowo powstających budynkach,taka hydroizolacja to standard.Inaczej się to ma w już wybudowanych budynkach,gdzie technologia była zupełnie uboższa i takich izolacji się nie stosowało,ale to opiszę w dalszej części artykułu.


Moja technologia wykonania takiej izolacji wygląda następująco.

Fundamenty od strony zewnętrznej są tynkowane,oczywiście na ostro.
Następnym etapem,tak jak w przypadku wykonywania termoizolacji,przyklejamy płyty styropianowe, twarde (dach-podłoga)o jak najmniejszej nasiąkliwości,na ramkę i kilka placków do fundamentów.Dobrym rozwiązaniem jest styrodur na pióro wpust.Ma bardzo dobre parametry izolacyjne.
Na tak przygotowane płyty,zatapiamy siatkę tak jak w przypadku termoizolacji budynku.
Gdy zewnętrzna strona z siatką jest wystarczająco wyschnięta,i cała woda odparuje,smarujemy gruntem Siplast Primier szybki grunt SBS - ICOPAL
Następnie po odpowiednim czasie i wchłonięciu grunt,nakładamy dwukrotnie,za pomocą pacy SIPLAST FUNDAMENT - Szybka Izolacja SBS
Do tego etapu ,można powiedzieć że hydroizolacja jest gotowa. Membrana kubełkowa,zabezpiecza tylko przed mechanicznymi uszkodzeniami naszej izolacji docelowej jak też tworzy miejsce przepływu powietrza przewietrzania i osuszania fundamentów.Dużym błędem jest ,jeżeli ktoś traktuje membranę kubełkowa jako izolację.

Od strony wewnętrznej ,nie ma konieczności wykonywania takiej technologi,w większości jest to tylko zagruntowanie fundamentów gruntem i zasypanie.
Wielokrotnie stosowaliśmy hydroizolacje obustronną fundamentów.Zwiększa to koszt inwestycji ale mamy 100% pewność izolacji.




                                      

Należy pamiętać ,o listwach do mocowania foli kubełkowej.Są bardzo pomocne i estetycznie można mocować membranę.Nie należy mocować za pomocą gwoździ jak to wielokrotnie widziałem na budowach.Folia kubełkowa jest mocowana do warstwy hydroizolacyjnej gwoździami papowymi,uszkadzając w takim przypadku całą hydroizolację 



W przypadku wykonywania hydroizolacji fundamentów w budynkach,w których nigdy nie została ona zrobiona,technologia jest identyczna ,lecz nakład pracy dużo większy,gdyż należy wzdłuż ściany ,te fundamenty odkopać.Nigdy nie odkopujemy całej długości fundamentów,lecz odcinkami po 3 metry.Jest to najbardziej bezpieczna forma,zwłaszcza gdy musimy odkopywać się dość głęboko.Jednorazowe odkopanie całości fundamentu,bez zabezpieczeń rozporowych,noże grozić obsunięciem się budynku,pęknięciem całej ściany,zwłaszcza gdy są to budynki bardzo stare.Dobrze jest przed rozpoczęciem takich prac,zrobić ocenę ścian  posadowionych na fundamentach.







W przypadku gruntu bardzo mokrego,dużej ilości wód gruntowych,wokół budynku należy wykonać opaskę z drenażem,co pozwoli na odprowadzanie wody ,z okolic fundamentów . 













6 komentarzy:

  1. Wszystkie informacje jak najbardziej pomocne

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo pomocne porady. Ogólnie odpowiednia izolacja jest bardzo ważna, ponieważ bez niej nasz budynek, może się uszkodzić. Wiadomo w końcu jakie ma działanie wilgoć, dlatego warto zadbać o jak najlepszą hydroizolację. A w sieci można znaleźć firmy typu https://waterblock.eu/ gdzie można kupić bez problemu wszelkie materiały hydroizolacyjne. Warto się tam rozejrzeć.

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetny i bardzo wartościowy wpis. Podoba mi się.

    OdpowiedzUsuń